CAFM a 3D vizualizace prostor

„Neříkej, že TO NEJDE! Vždycky se najde nějaký blbec, který to zkusí a zjistí, že TO JDE.“ Tak tuhle poučku jsem si coby mládě zařezal do paměti a opravdu si na ni vzpomenu, když mě někdo přesvědčuje, že to nejde. Jasně, že je z jiné doby a její smysl je jiný, než to na první pohled vypadá 😀  A někdy se to vyplatí, být za toho „blbce“ 🙂 Pak se může ukázat, že NĚCO, CO NEJDE, najednou JDE a cesta se najde… když se prostě chce.

3D vizualizace vystavěného prostředí si získává čím dál větší oblibu. Na scanner už ve verzi „hobby“ nepotřebujete stovky tisíc a pokud máte moderní telefon, zvládnete to i s mobilním telefonem. Samozřejmě jde o rozsah funkcí dostupného SW vybavení. Jde o přesnost měření. Jde o komfort zpracování…

Kupodivu ale shledávám, jak snadné to je a myšlenka na integraci s pasportizačními daty CAFM systému bezesporu nenapadla jenom mě. A tak to zkoušíme. I přes první informaci, že TO NEJDE! Nemá to API prostředí a nikdo s tím nepočítá. Ano – udělej si z vizualizace 2D výkres nebo dokonce 3D model a potom prvky výkresů a modelu pospojuj s prvky datových záznamů popisné části pasportu v CAFM. Ale do toho už se nám nechce.

A tak zkoušíme… Jde přece o webovou aplikaci. Jde o hyperlinky.

Na straně 3D vizualizace jdou tagy. A jdou do nich vložit odkazy! Skvělé! Vkládáme link na kartu prvku CAFM systému… Jeden směr máme vyřešený! V grafické vizualizaci klikni na link a jsi na detailech prvku na kartě CAFM systému.

Tak a teď ten druhý směr – jak se dostat z popisného detailu prvku z CAFM systému do grafické vizualizace? Potřebujeme vyrobit nějaký link vybraného prvku ve vizualizaci a ten vložit někam v CAFM systému. Prý TO NEJDE! Tak zkusme být těmi „blbci“ a hledejme a zkoušejme… A vida! není to žádný tag, ani označení prvku, ale každý konkrétní pohled (rozuměj: „tam, kde stojíš“) jde uložit do linku.. no báječně! A jak ho teď dostat do CAFM?

A tak na straně CAFM systému si vyrábíme atribut, který náš systém umí i v podobě hyperlinkového pole. Super! Po několika nefunkčních pokusech a rady dodavatele přece jenom docházíme pozitivního výsledku a „rychlostí blesku“ jsme z karty prvku jedním klikem na konkrétním místě vizualizované plochy nebo technického prvku 😉 a pak, že TO NEJDE!

A tak se mi dříve (v mé hlavě) zatracovaná verze virtuální prohlídky všech ploch na podlaží pro potřeby grafické prezentace k té popisné najednou jeví jako velmi zajímavá alternativa jednoduché a snadné pasportizace. 3D scanování je nejen vizualizace prostor, ale také její měření! Všemi směry. Snadno lze vyrobit 2D výkres. Jasně, že ten provozní. O přesnosti rozhoduje vybraná verze scanování a mobil asi nebude úplně nejpřesnější, hobby scanner bude lepší, ale profesionální 3D scanner ten nejlepší. Pro účely provozu, pro náhled technika do rozvaděče z druhé strany zeměkoule, pro rychlou analýzu typu prvku, pro rychlé určení vedlejších místností, počtu dveří a oken s jejich rozměry a druhy těchto výplní apod. se mi tak jeví ta střední varianta jako ideální.

V tuto chvíli nepotřebujeme 3D BIM model, ale pasport existujících ploch

– v podobě popisné (v databázi CAFM systému)

– podobě grafické (ve 3D vizualizaci ploch).

Trocha práce k tomu a všechny potřebné prvky jsou propojeny. A naši technici i lidé zákazníků jsou nadmíru spokojeni.

Někdy se prostě vyplatí být za „blbce, který to zkusí…“, i když TO NEJDE…

 

Autor článku: Jan Talášek