PLOCHÁ STŘECHA JE OMYL NAŠEHO STAVEBNICTVÍ
Ploché střechy do našeho deštivého podnebí přišly před 100 lety. Začaly se rozšiřovat s masivní výstavbou továren, skladů a obytných domů.
Ploché střechy jsou původem ze suchých, jižních oblastí zeměkoule, kde málo prší.
Můžou za to architekti.
Architekti v době Funkcionalismu ve dvacátých letech minulého století ploché střechy akceptovali a začali je jako moderní prvek prosazovat aniž by si uvědomili, že plochá střecha je omyl a slepá ulička ve stavebnictví. A tak se dostala plochá střecha do učebnic architektury.
Bazén nad hlavou
Plochá střecha má malý spád a dešťová voda rychle neodtéká. To je její největší úskalí. Ploché střechy vykazují o 80% více poruch než střechy, které mají sklon více jak 10 stupňů.
Plochá střecha je na začátku levná
Majitelům staveb se plochá střecha líbí pro její nízkou pořizovací cenu. Jenže je nás na Zemi 8 miliard a plochá střecha je energetický nesmysl. V zimě má rovná střecha neporovnatelně vyšší tepelné ztráty a musí se pod ní mnohem více topit. V létě se plochá střecha díky své rovné ploše rozpaluje na 80 stupňů Celsia. A přehřáté budovy se díky plochým střechám musí za spotřebovávání terawattů elektřiny chladit aby se uvnitř dalo pracovat nebo bydlet.
Plochá střecha je sobecká záležitost
Ploché střechy jsou neekologické. Spotřebovávají neustále nový a nový materiál na opravy a celkové rekonstrukce rovných střech. Nechat si udělat plochou střechu je sobecké plýtvání zdroji a surovinami naší už tak dost vybrakované Země.
Soudy mají hodně práce
Kvůli plochým střechám se vede neporovnatelně více soudních sporů než kvůli střechám, které mají sklon více jak 10 stupňů. Je také mnohem více soudních znalců pro ploché střechy, než pro šikmé střechy.
Plochá střecha je díra na peníze
Majitel rovné střechy čeká až zateče a pak musí rychle jednat a opravovat a opravovat. Jednoho dne se naštve a nechá celou plochou střechu pokrýt novou vrstvou. A čekání na zatečení začíná nanovo. Nesmyslný koloběh oprav a škod z plochých střech už stál miliardy EUR a další stovky miliard si na škody způsobené rovnými střechami přichystejme.
Oprava připomíná bahenní zápasy
I přes moderní metody jiskřících zkoušek, vlhkostní čidla a další, je těžké a často nemožné najít místo zatékání na rovné střeše. Dnes se prosazují zelené, vegetační střechy jako ekologická záležitost, jenže oprava takové zelené střechy připomíná bahenní zápasy a opravit je bez generální rekonstrukce nejde. To brzy poznají desítky tisíc majitelů plochých střech, kteří souhlasili se zelenou střechou v domění, že dělají dobrou věc pro životní prostředí.
Jednoduché řešení
Naštěstí existuje řešení. Stačí dělat střechy se spádem aspoň 10 stupňů nebo více. Střecha pak vydrží nekolikanásobně déle nezatékat. Voda rychle odteče pryč ze střechy a dál od budovy.
Ploché střechy zastřešit
Ve střední a severní Evropě jsou stovky milionů metrů čtverečních plochých střech. Je škoda je nevyužít při dnešní potřebě místa na nové stavby, kterého se už nedostává. Ploché střechy se dají dobře zastřešit a vzniklé prostory využít jako pracovní, či na bydlení.
Děti to vědí
Dům s plochou střechou je dům bez střechy, jak někdy říkají děti. A mají ve své naivitě pravdu.
Rutina a zvyk
Je pravda, že pokud se ploché střechy nezakážou normou a zákonem, budou se dělat dál, protože jsme si na ně zvykli.
Autorem je Jakub Brandalík.
Autor je zároveň majitelem firmy Lightway, která pomáhá financovat kampaň za Zákaz plochých střech.