Mnoho debat se zaměřuje na otázku, proč a jak projektovat metodou BIM. Problematice se věnují odborné články i celé konference, což je bezesporu správně. Téma, o němž se příliš nehovoří, a přitom je důležité nejen pro průběh projektování metodou BIM, ale zejména pro využívání dat z BIM modelu pro pozdější správu budovy, jsou CAFM systémy. Zadavatelé by je měli vzít v potaz ještě před zahájením modelování v BIM.
RŮZNÍ ZADAVATELÉ A STEJNĚ BEZNADĚJNÝ SCÉNÁŘ
Aktuální stav je v mnoha případech takový, že zadavatel rozhodne pro projektování metodou BIM a projektantovi přenechá možnost rozhodnutí o finální podobě BIM modelu. Osvícenější zadavatelé si najímají BIM managera, který dohlíží od samého počátku na správné nastavení procesů projektování metodou BIM, datový standard a podobu CDE úložiště. Ani v tomto případě nemívá zadavatel vyhráno, protože teprve po dokončení BIM modelu začne přemýšlet, jak data z modelu využije. Nejčastěji se pak odehrávají dva možné scénáře. V prvním se zadavatel rozhodne CAFM systém vůbec nevyužívat, vytvořený BIM model uloží do archivu a správu budovy řeší za pomoci tištěných dokumentů bez využití CAFM systému. Díky tomu již dále nijak nevyužije data z BIM modelu, a CDE úložiště a vložení těchto dat navíc i zcela zbytečně zaplatí. V druhém případě se zadavatel po dokončení BIM modelu rozhodne CAFM systém využívat. Zde pak stojí před rozhodnutím, jestli si pořídit vlastní CAFM sytém, nebo zda využít systém externího správce budovy. Pokud se rozhodne pro vlastní CAFM systém, nastává stadium výběru a analýzy, jaká data a jakým způsobem do systému z BIM modelu importovat. Vzhledem k různým způsobům projektování metodou BIM, odlišným SW pro projektování a CAFM systémům neexistuje jednotná možnost importu dat. Řešení vznikne vždy na míru a bude finančně i časově náročné. Ve většině případů se navíc ukáže, že některá data v BIM modelu chybí nebo jsou nedostatečná. To vede k finančním vícenákladům a odkládání začátku využívání CAFM systému. Často uplyne i několik měsíců mezi zprovozněním budovy a zprovozněním CAFM systému s relevantními daty. Při volbě tohoto přístupu je pro zadavatele nejefektivnější pořízení vlastního CAFM systému. Při importu dat do CAFM systému externího správce totiž hrozí, že v momentu jeho výměny se bude muset celý proces opakovat, a navíc dojde ke ztrátě celé historie o dané budově.
NEJVHODNĚJŠÍ ČAS PRO VÝBĚR CAFM SYSTÉMU
Nejefektivnějším řešením ovšem je, pokud se zadavatel rozhodne pro konkrétní typ CAFM systému ještě před započetím vlastního projektování metodou BIM. V tu chvíli ještě není nutné, aby zadavatel CAFM systém přímo vlastnil. Jeho pořízení může nechat na dobu před dokončením projektu. Důležité ale je, aby od počátku věděl, jaký systém bude využívat, měl možnost konzultací přímo s budoucím dodavatelem a mohl si systém i otestovat. Tento způsob řešení predikuje, že jak zadavatel, tak BIM konzultant i projektant vědí, jak bude s daty po dokončení budovy pro její správu nakládáno. Společně s dodavatelem CAFM systému hned zkraje projektu navrhnou nejefektivnější způsob plnění dat do BIM modelu, popřípadě do CAFM systému. Tento postup plnění daty nemá vliv na standardy projektování metodou BIM. Přednosti tohoto přístupu:
- Všichni zúčastnění hned od spuštění projektu vědí, jaká data a jakým způsobem se budou ukládat do BIM modelu, CDE úložiště, případně rovnou do CAFM systému.
- Data nevkládá jen projektant, který často nemá vztah k budoucímu provozu budovy, ale může je přidávat i budoucí provozovatel, správce nebo dodavatelé stavby
- Zadavatel má možnost průběžné a přehledné kontroly naplněnosti daty. Nehrozí tedy, že kvalitu naplněnosti zjistí až v okamžiku po odevzdání BIM modelu
- Zadavatel a správce má k dispozici správně naplněný a funkční CAFM systém již ke dni spuštění provozu objektu
EFEKTIVITA AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ
Jak je z výše uvedeného patrné, správným výběrem CAFM systému může zadavatel ušetřit nemalé finanční i časové náklady a projektant si zjednodušit a zefektivnit práci i komunikaci s klientem. Proto by si zadavatelé i projektanti měli včas uvědomit možná rizika při nastavení projektování metodou BIM, a to zejména v okamžiku plnění dat do BIM modelu, aby později byla efektivně využitelná pro správu objektu. Upozornění na možná rizika by mělo být jedním z důležitých úkolů projektanta stavby.
Autor: Ing. MARTIN STIBOR, specializuje se využívání CAFM systémů při správě budov