TUV Banner TUV Banner

Inspirativní prostor Studio’s De Hallen v Amsterdamu hostil 1. a 2. července hybridní konferenci evropského významu World Workplace Europe 22. My z IFMA jsme byli mezi více než 300 hosty, a tak vám můžeme nasdílet, o čem se mluvilo na pódiu i v zákulisí.

Navíc společnost IOTOR – člen IFMA – se prezentoval na evropské úrovni a byl jedním z partnerů konference. A jeho produkt z oblasti IoT – SARAHUB byl náramně vidět.

Prakticky všechna témata se vinula kolem koncepce a kvality pracovního prostředí a vlivu ESG – Environmental, Social and Governence.

Energetický buddhismus

Pokud byste hledali recept na environmentální rovnováhu, key note speaker Arash Aazami jeden nabídl.

Stejně jako internet změnil svět sdílení informací, digitalizace zásadně změní energetiku. Během prezentace bylo možné získat vhled do současného stavu výroby a distribuce energie. Arash překvapil inspirací z přírody a svou prací s umělci při definování principů designu pro technologické inovace svých společností. Ukázal pohledy na technologie, trhy, geopolitiku a také představil jasný obraz budoucnosti, internetu energie: distribuovaného, digitalizovaného, demokratizovaného, demonetizovaného.

A jaké klíčové postřehy jsme si odnesli?

  1. V energetickém systému, který obstojí i v budoucnu, již energetické jednotky nejsou produktem, s nímž můžeme vytvářet hodnoty. Ten, kdo je schopen přinést rovnováhu do systému, vyhrává.
  2. Nemůžete změnit věci postupným zlepšováním současného systému, ale pouze budováním nových systémů, které činí staré zastaralé.
  3. Ať už hledáte jakékoli řešení, příroda má pro vás odpověď.

Na odpady cirkulárkou

Potřeba snížení energetické náročnosti byla součástí prezentací o cirkulární ekonomice. Stavebnictví, respektive budovy jsou globálně zodpovědné za 30 % spotřeby materiálu, za 40 % odpadů, za 80 až 85 % spotřeby energií, když jsou budovy v chodu. Když si k tomu přidáte fakt, že po Covidu jsou prostory kanceláří obsazeny v průměru ze 60 % je jasné, že se s tím musí něco udělat.

Cirkulární ekonomika je na vzestupu již několik let, ale teprve teď ji začínáme brát vážně. A není to jednoduché cvičení. Panel diskutující cirkulární ekonomiku v oblasti facility managementu připomněl, že jde zejména o hledání rovnováhy mezi zákaznickou centricitou (zákazník může preferovat novou věc místo použité), náklady spojených s opakovaným použitím a ekologickým přístupem. Jsme na začátku, mnohdy ani nevíme, jaké materiály používáme natož, jak je použít znovu. Řešení se hledají.

Chcete začít rychle?  Zkuste to s nábytkem, psali jsme o tom tady: Obnovitelný nábytek – skrytá super schopnost! – IFMA CZ

Dobře koncipovaná kancelář

Nábytek byl samozřejmě součástí diskusí nad koncepci pracovního prostředí. Potřeba navrhovat flexibilní a znovu použitelné komponenty je zajímavou příležitostí pro výrobce nábytku. A právě ta flexibilita jak v nábytku, tak v kancelářích rezonuje o poznání víc, než tomu bylo před lety. Kanceláře jsou poloprázdné, facility manažeři odhadují, jak je koncipovat, ale chybí jim data. A přitom technologie tady jsou.

V prezentacích i kuloárech se hovořilo o nutnosti mít přesnější data o využití kanceláří. Instalace senzorů ukazující využití pracovních míst stojí nějaké peníze, ale náklady tvoří pouze zlomek finančních a environmentálních úspor, kterých lze díky tomu dosáhnout. A my v české IFMA jsme hrdí na to, že máme člena, který má unikátní integrované IT řešení, které umí sledovat vše na jednom místě – mrkněte na www.iotor.cz. Připomínáme, že loni tahle platforma vyhrála na Týdnu Facility managementu cenu FM Awards – projekt roku.

Kvalitní prostředí láká

Za kvalitou se lidi rádi vracejí. A to se týká i kanceláří. Důraz na funkčnost, variabilitu s prostory podporující socializaci to je trend, který už tady máme několik let. A tak facility manažeři hledají recept na to, jak lidi nalákat do práce. Asi to nebudou „fancy“ skluzavky či stolní fotbal, co naláká zaměstnance.

Jde o to vytvořit prostor, kde se zaměstnancům bude pracovat dobře s ohledem na styl jejich práce a dá jim možnost rozvíjet se jak odborně, tak i v mezilidských vztazích. Často byla zmiňována i kvalita ovzduší, zeleň či osvětlení, kde je potřeba hlídat kvalitu zdrojů, protože mají zásadní vliv na kvalitu pracovního prostředí. V Evropě jsou tyto principy už v DNA Facility manažerů, u nás v Čechách jsme teprve na začátku.

Chcete víc informací?

Tolik nejzajímavější střípky z World Workplace Europe 22. Výčet toho, co se děje ve facility managementu to není kompletní. Ale nezoufejte, zajímavé články z konferencí najdete na www.ifma.cz nebo od 4. července v novém odborném časopise zaměřeném na facility management www.fmjournal.cz.