TUV Banner TUV Banner

Na Slovensku proběhla konference s tématy facility managementu – FM Camp. Tu pořádá společnost Chastia, poskytovatel CAFM řešení. Slovenští pořadatelé hrdě hlásali, že se jedná o jednu z největších konferencí ve střední Evropě s více než 300 účastníky a lákali nejen na nabitý program, ale i nevšední zážitek společenského večera. Byli jsme u toho, tak pojďme na malou exkurzi. (celý program zde – Program konferencie FM Camp 2022).

Ochrana životního prostředí vs. náklady

Do křesel v dobře ozvučeném sále nás usadilo emotivní video. Video, které naznačilo, že i v Popradu se budou řešit aktuální témata. Vysoké ceny energie, změny klimatu a nabídky možných řešení, které pro tyto účely nabízí dodavatelé produktů a služeb z oblasti facility managementu byly hlavní témata většiny prezentací.

V Popradu si nešlo nevšimnout, že nákladový pohled pořád ještě převažuje nad environmentálními aspekty. V západní Evropě se na konferencích mluví v první řadě o environmentálních dopadech a emisích CO2 a až pak o nákladech. V Čechách a na Slovensku se mluví o nákladech na prvním místě a o ochraně životního prostředí, resp. emisích CO2 velmi málo nebo vůbec. A to byl případ i FM Campu, tak doufejme, že to brzy změníme.

Modro zelený start

Dokážete si představit, že při projektování dětského hřiště vám stavební úřad povolí umístit ho v místě, kde hrozí záplavy? V dánském projektu Blue-green Garden City (Turning Copenhagen Blue and Green (stateofgreen.com)) to dělají cíleně. Když se město zatopí, počítá se s tím, že níže položené dětské hřiště bude fungovat jako řízená zátopová oblast. Až voda opadne, provede se úklid a na hřiště se vrátí děti. To je jeden z konceptů modro zelené infrastruktury, kterými na konferenci inspiroval Ing. Arch. Viliam Holeva. Součástí prezentace byly i další realizace projektů ze světa, ale i z Čech a Slovenska.

Komplexní změna energetiky

Slovenská energetika se mění obdobně jako evropská. Změny v legislativě již brzy umožní agregaci spotřeb více subjektů. To pomůže zlepšit řízení a distribuci akumulované energie mezi subjekty, které budou agregovány. Michal Hesek ze společnosti KOOR v této souvislosti mimo jiné ukázal důležitost relevantních dat pro řízení celého procesu.

V následující panelové diskuzi se ukázalo, jak je změna energetiky komplexní a obtížné téma. Poměrně dost hlasitě v sále rezonovala nespokojenost organizací pod kontrolou státu a místních samospráv, které si stěžovaly na chybějící energetickou koncepci a na složitost procesů, které jim znesnadňují realizovat projekty v oblasti energetických úspor.

IoT, drony a smart hodinky

Čeští dodavatelé měli na konferenci dva zástupce. Arridere ukázali, co vše umí udělat s drony. Pomocí dronů dokážou efektivně zmapovat nefunkční fotovoltaické panely, najít stromy napadené kůrovcem a zkontrolovat efektivitu parkovacího systému. Asi největší pozdvižení vzbudili schopností odhalovat vady na pláštích budov a dát tak majitelům budov prokazatelná data o defektech jako podklad pro reklamace směrem k dodavatelům. Více zde ARRIDERE.

IoTor už je na Evropské scéně známá značka. Jejich IoT instalace už prezentovali na konferenci evropské IFMA v Amsterdamu letos v červnu, kde sklidili velký úspěch. Jejich Sarahub toho umí spoustu a v oblasti měření a vyhodnocování spotřeb energií jsou špička. I v Popradu ukázali svět IoT v celé kráse. Vypadá to, že nám tady v Čechách roste další FM firma evropského významu. Více zde: www.iotor.cz.

Zajímavý produkt – hodinky NIVY WATCH – představil zástupce společnosti KODYS. Tyto chytré hodinky toho umí opravdu hodně. Před časem se o nich psalo i na českých webech – tady si přečtěte víc (Nivy Watch jsou chytré hodinky pro firmy. Zjistí, jestli zaměstnanci pracují efektivně – MobilMania.cz (zive.cz)).

Networking v plavkách

Konference FM Camp má zajímavý oficiální program, který se drží aktuálních témat. Co ho ale výrazně odlišuje od ostatních je společenský večer. Koná se v centru AquaCity v Popradu. Tady opravdu musí všichni odhodit kravaty i kostýmky. Jde se totiž do termálních bazénů! Networking si tak užijete opravdu neformálně – v plavkách nebo plážovém oblečení. A podle spokojených výrazů 330 zúčastněných i 10. ročník stál za to!

Přihlášení k newsletteru Ifma.cz