Již 12. setkání sekce se tentokrát uskutečnilo ve středu 5. 2. 2020 v nově otevřené budově ČSOB v Radlicích. Schůzku jsme zahájili již tradičně prohlídkou budovy, kterou nás provedla Ing. Jana Endtová (osoba k tomu velmi povolaná – manažerka projektu stěhování 1400 lidí do budovy z několika lokalit v Praze).

Celý objekt je zajímavý především z pohledu použití nových technologií. Vytápění a chlazení zajišťuje 170 geotermálních vrtů s hloubkou 150 metrů. Vstupní systém do budovy využívá biometrickou technologii PALM VEIN SECURITY (snímání krevního řečiště dlaně). V podzemních garážích jsou nabíjecí stanice elektromobilů. Kampus je propojen s původní budovou z roku 2007 krytým mostem přes Radlickou ulici. Vznikl tak komplex největší administrativní stavby v Česku, kde pracuje více než 4500 lidí. V současné době se v obou budovách také zavádí Desk Sharing. Stavby jsou propojeny nejen komunikačně, ale také technologicky, kdy je možné využít tepla či chladu z geotermálních vrtů v obou z nich a naopak distribuovat teplo vyrobené v plynové kotelně původní budovy do té nové. Objekt má 7 celoplošných zelených střech s krásným výhledem a na jedné z nich 150m dlouhou běžeckou dráhu, hřiště na basketbal a posilovnu.

Budova získala ocenění LEED Platinum a v rámci soutěže Stavba roku 2019 získala cenu CZ BIM za rozsah využití technologie BIM (Model BIM byl využit mimo jiné i při přejímce budovy od dodavatele stavby a data pak byla překlopena do stávajícího systému CAFM, což byla pravděpodobně premiéra v České republice).

Všechny tyto skutečnosti byly dostatečným podnětem k následné diskuzi na další témata:

Postavení FM ve společnosti, implementace nových procesů, správa a implementace CAFM. Myslím, že jsme se všichni navzájem inspirovali novými nápady.

Jana Poláčková – předsedkyně sekce

Přihlášení k newsletteru Ifma.cz