Přihlášení

Pro registrované členy IFMA

Odebírat novinkyReceive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Nová EU norma ČES EN 15 221, která v květnu 2007 vstupuje do platnosti je velkým odborným i politickým přínosem pro naše facility managery. Předně sjednocuje doposud nejednotnou terminologii a definice, přináší návod, jak připravit smlouvu na dodávku služeb. Její největší přínos je však na odborně politické úrovni. Doposud byl obor facility management vnímámn jako cosi, co je "módním výstřelkem" kterého se drží pár nadšenců. Nová EU norma však staví tento obor na pevný základ, a dává mu potřebnou reputaci.

Norma ČSN EN 15 221 - Facility management se skládá ze dvou částí. ČSN EN 15 221-1 "Facility management - Termíny a definice" a ČSN EN 15221-2 - "Facility management – Průvodce přípravou FM smluv".

ČSN EN 15 221-1 "Facility management - Termíny a definice"

"Evropský trh Facility Managementu (interní i externí) s odhadovaným objemem několika stovek miliard Euro jasně ukazuje, že tuto oblast je potřeba jasněji definovat a popsat. Optimalizace Facility Managementu vyžaduje úplné a jasné pochopení závislostí organizačních procesů a podpůrných Facility Management procesů (dále FM-procesů). Za účelem stanovení společného jazyka se tato norma zaměřuje na popis základních funkcí Facility Managementu a stanovuje relevantní termíny, které jsou potřebné pro pochopení kontextu."

"Facility Management pokrývá a slučuje velmi širokou škálu procesů, služeb, činností a zařízení. Rozhraní mezi základními činnostmi a podpůrnými službami je stanoveno individuálně každou jednotlivou organizací."

"Základním konceptem Facility Managementu je zajištění integrovaného řízení na strategické a taktické úrovni tak, aby došlo ke sladění dohodnutých poskytovaných podpůrných služeb (FM-služeb). Toto vyžaduje specifické odborné způsobilosti a tím se Facility Management odlišuje od izolovaného obstarání jedné nebo více služeb."

Oblast Facility Managementu může být seskupena podle požadavků klienta a ty mohou být souhrnně zařazeny do dvou hlavních skupin:

  • prostor a infrastruktura
  • lidé a organizace

ČSN EN 15221-2 - "Facility management – Průvodce přípravou FM smluv.

"Cílem této evropské normy je poskytnout návod na přípravu efektivní FM-smlouvy. Takováto smlouva ve své podstatě definuje vztah mezi organizací, která získává FM-služby (klient), na jedné straně a na druhé straně organizací, která poskytuje tyto služby (poskytovatel FM-služeb, nebo také FM-poskytovatel)."

"Přestože Facility Management může představovat jak kombinaci jednotlivých FM-služeb (např. bezpečnostních a čistících služeb) až po úplně integrované FM-služby a/nebo hledisko fungování organizace (např. „pracoviště“ nebo „mobilita“), tato evropská norma je vytvořena přednostně pro organizace, které si přisvojily integrované FM-služby a/nebo funkční hledisko. V souladu s technickým vývojem a rozvojem ekonomických systémů budou růst požadavky na tento druh FM-služeb jak národních tak mezinárodních."

Více se dovíte na školení normy (viz kalendář tohoto webu) nebo přímo v normě, kteou si můžete od června 2007 zajistit u vydavatele Českého normalizačního institutu (www.cni.cz)

 

Vyhledat na webu

Partner IFMA CZ - Standard

Please update your Flash Player to view content.

Partner IFMA CZ

Please update your Flash Player to view content.

Kalendář akcí

po lis 19, 2018 @14:00 -
TFM 2018 - exkurze
út lis 20, 2018 @09:00 - 05:00PM
TFM 2018 - Mezinárodní konference "Prostor a Prosperita"
út lis 20, 2018 @19:00 - 11:00PM
TFM 2018 - Společenský večer
st lis 21, 2018 @09:30 - 01:00PM
TFM 2018 - Doprovodné programy
pá lis 23, 2018 @09:00 - 11:00AM
TFM 2018 - Kulatý stůl
čt lis 29, 2018 @14:00 -
10. setkání Sekce FM klientů

Hlavní mediální partneři

Please update your Flash Player to view content.

Mediální partneři

Please update your Flash Player to view content.

Spolupracujeme

Please update your Flash Player to view content.