Přihlášení

Pro registrované členy IFMA

Odebírat novinkyReceive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Kořeny Facility Managementu nalezneme ve Spojených státech amerických. V roce 1980 běžný občan neznal význam pojmu Facility Management. Dokonce si ani většina facility managerů neuvědomovala svoji příslušnost k této profesi. Důvodem byla zajisté i určitá konzervativnost a nepružnost ve funkční hierarchii v podnicích. Obvykle byli tito odborníci nazýváni správci majetku, správci budov nebo správci administrativy, ale nepodařilo se sjednotit tyto odlišné skupiny ke společné činnosti.

V roce 1978 ještě snila skupina facility managerů o získání uznání a důvěryhodnosti této profese. „Kancelář se měnila a my

jsme byli vyzývání o pomoc při její změně. Čelili jsme problémům, se kterými jsme se dříve nesetkali a neměli jsme proto připraveno žádné řešení. Neexistovaly žádné školy a neměli jsme ani žádnou asociaci, ve které by si její členové mohli předat své zkušenosti. Potřebovali jsme se sejít a společně řešit problémy, definovat profesi a získat důvěru v organizacích. To je část důvodů, které nás svedly dohromady."

V květnu 1980 byla na setkání zájemců o FM ustanovena nová organizace známá jako National Facility Management Association. Ze 47 účastníků se stalo členy asociace 25 zúčastněných. Druhé výroční konference v roce 1981 se zúčastnilo již 87 posluchačů a 27 přednášejících. Krátce po této konferenci se z National Facility Management Association stala International Facility Management Association (IFMA), původně v reakci na zájem kanadských facility profesionálů.

Dnes má asociace členy, pobočky a přidružené organizace po celém světě. Toto byly počátky Facility Managementu. V USA se postupně prosazovalo komplexní pojetí optimalizace podpůrných procesů. Význam služeb, který je v USA markantnější než v evropských zemích napomohl prudkému rozvoji Facility Managementu. Od jednotlivých služeb až k dnešnímu pojetí "Integrovaného Facility Managementu", "Inteligentním budovám" a začlenění Facility Managementu do "Integrovaného procesu" (počínajícího návrhem budovy, její realizací, užíváním včetně řízení hlavní výrobní činnosti až po rekonstrukci resp. destrukci objektu) je realitou dnešního Facility Managementu v USA.

Do Evropy dorazil Facility Management až počátkem 90tých let. První země, které tento obor na našem kontinentu zaznamenaly byly Velká Británie, Skandinávské země a Francie s Beneluxem. Německy hovořící země zaznamenaly tento obor až o 5 let později. Prní zemí zavádějící FM v postkomunistické zóně bylo Maďarsko. V této zemi vznikla národní asociace Facility Managerů (HUFMA) již v roce 1998.

Prvním postkomunistickým státem, který se začlenil do celosvětové sítě Facility Managerů IFMA je Česká republika, která byla do tohoto seskupení přijata v dubnu 2000 a v červnu téhož roku oficiálně představena na evropské konferenci ve Skotsku.

 

Vyhledat na webu

Partner IFMA CZ - Silver

Please update your Flash Player to view content.

Partner IFMA CZ - Standard

Please update your Flash Player to view content.

Partner IFMA CZ

Please update your Flash Player to view content.

Kalendář akcí

st led 24, 2018 @08:00 - 10:00AM
Snídaně IFMA CZ
čt led 25, 2018 @17:00 -
Brněnský podvečer IFMA CZ
st úno 28, 2018 @09:00 - 02:00PM
Seminář "Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda"

Hlavní mediální partneři

Please update your Flash Player to view content.

Mediální partneři

Please update your Flash Player to view content.

Spolupracujeme

Please update your Flash Player to view content.