Přihlášení

Pro registrované členy IFMA

Odebírat novinkyReceive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Kořeny Facility Managementu nalezneme ve Spojených státech amerických. V roce 1980 běžný občan neznal význam pojmu Facility Management. Dokonce si ani většina facility managerů neuvědomovala svoji příslušnost k této profesi. Důvodem byla zajisté i určitá konzervativnost a nepružnost ve funkční hierarchii v podnicích. Obvykle byli tito odborníci nazýváni správci majetku, správci budov nebo správci administrativy, ale nepodařilo se sjednotit tyto odlišné skupiny ke společné činnosti.

V roce 1978 ještě snila skupina facility managerů o získání uznání a důvěryhodnosti této profese. „Kancelář se měnila a my

jsme byli vyzývání o pomoc při její změně. Čelili jsme problémům, se kterými jsme se dříve nesetkali a neměli jsme proto připraveno žádné řešení. Neexistovaly žádné školy a neměli jsme ani žádnou asociaci, ve které by si její členové mohli předat své zkušenosti. Potřebovali jsme se sejít a společně řešit problémy, definovat profesi a získat důvěru v organizacích. To je část důvodů, které nás svedly dohromady."

V květnu 1980 byla na setkání zájemců o FM ustanovena nová organizace známá jako National Facility Management Association. Ze 47 účastníků se stalo členy asociace 25 zúčastněných. Druhé výroční konference v roce 1981 se zúčastnilo již 87 posluchačů a 27 přednášejících. Krátce po této konferenci se z National Facility Management Association stala International Facility Management Association (IFMA), původně v reakci na zájem kanadských facility profesionálů.

Dnes má asociace členy, pobočky a přidružené organizace po celém světě. Toto byly počátky Facility Managementu. V USA se postupně prosazovalo komplexní pojetí optimalizace podpůrných procesů. Význam služeb, který je v USA markantnější než v evropských zemích napomohl prudkému rozvoji Facility Managementu. Od jednotlivých služeb až k dnešnímu pojetí "Integrovaného Facility Managementu", "Inteligentním budovám" a začlenění Facility Managementu do "Integrovaného procesu" (počínajícího návrhem budovy, její realizací, užíváním včetně řízení hlavní výrobní činnosti až po rekonstrukci resp. destrukci objektu) je realitou dnešního Facility Managementu v USA.

Do Evropy dorazil Facility Management až počátkem 90tých let. První země, které tento obor na našem kontinentu zaznamenaly byly Velká Británie, Skandinávské země a Francie s Beneluxem. Německy hovořící země zaznamenaly tento obor až o 5 let později. Prní zemí zavádějící FM v postkomunistické zóně bylo Maďarsko. V této zemi vznikla národní asociace Facility Managerů (HUFMA) již v roce 1998.

Prvním postkomunistickým státem, který se začlenil do celosvětové sítě Facility Managerů IFMA je Česká republika, která byla do tohoto seskupení přijata v dubnu 2000 a v červnu téhož roku oficiálně představena na evropské konferenci ve Skotsku.

 

Vyhledat na webu

Partner IFMA CZ - Standard

Please update your Flash Player to view content.

Partner IFMA CZ

Please update your Flash Player to view content.

Kalendář akcí

Žádné události k zobrazení

Hlavní mediální partneři

Please update your Flash Player to view content.

Mediální partneři

Please update your Flash Player to view content.

Spolupracujeme

Please update your Flash Player to view content.